Tradycje i Smaki Świąt we Włoszech: Przewodnik Po Świątecznej Kulturze i Kulinariach

Odkryj niezwykłe smaki i tradycje świąt we Włoszech - podróżuj przez ich kuchnię pełną aromatów i wspólnych spotkań rodzinnych.

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie we Włoszech to czas radosnego świętowania i wspólnego spędzania czasu z rodziną.

Tradycyjne dekoracje, takie jak szopki bożonarodzeniowe (presepe), są bardzo popularne.

Noc z 24 na 25 grudnia jest czasem, kiedy rodziny uczestniczą w pasterkach (messa di mezzanotte), czyli północy mszy świętej, aby uczcić narodziny Jezusa.

Święta trwają zazwyczaj do Święta Trzech Króli (Epifania) 6 stycznia, kiedy to dzieci otrzymują prezenty od La Befana, postaci podobnej do Świętego Mikołaja.

Podczas Bożego Narodzenia Włosi przygotowują wiele tradycyjnych potraw, takich jak:

Pandoro: Delikatne, puszyste ciasto bożonarodzeniowe z Weroniki, zwykle podawane posypane cukrem pudrem, bez nadzienia, które kojarzy się z radosnymi świętami.

Cappelletti in Brodo: Tradycyjne pierogi w rosole, szczególnie popularne w północnych regionach Włoch, nadziewane mięsem lub serem ricotta, podawane w delikatnym bulionie.

Zuppa Inglese: Deser w formie puddinga, złożony z warstw biszkoptów nasączonych alkoholem, kremu budyniowego i kandyzowanych owoców, podawany w foremkach
lub szklankach.

pexels-gustavo-peres-6272420
PIEROGI
deserek-min

Wielkanoc

Wielkanoc w Włoszech jest obchodzona w sposób bardzo uroczysty i religijny. 

Przed Wielkanocą odbywają się procesje religijne, zwłaszcza w dniu Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku. Wielki Tydzień, zwany Settimana Santa, to czas głębokiego religijnego rozważania i obchodzenia paschalnej tajemnicy. Tradycyjne potrawy wielkanocne obejmują colomba (ciasto w kształcie gołębia), jaja wielkanocne czy jagnięcinę.

Torta Pasqualina: To tradycyjna włoska wielkanocna tarta składająca się z warstw chrupkiego ciasta filo lub kruchego ciasta, nadziewana szpinakiem, jajkami i serem ricotta. Symbolizuje ona  nowe życie i odrodzenie.

Agnello al Forno: Jest to pieczona jagnięcina, często przyrządzana z dodatkiem ziół, czosnku i oliwy z oliwek. Jagnięcina jest tradycyjnym symbolem wielkanocnym, nawiązującym do ofiary Paschalnej.

Colomba di Pasqua: To słodki wypiek, przypominający kształtem gołębia, zwanego „Colomba”. Składniki obejmują mąkę, cukier, masło, jajka i kandyzowane owoce.

 

pexels-polina-tankilevitch-5419174-min
agnello_al_forno_copertina
jakieś ciasto v1

Źródła zdjęć użytych w artykule:

https://www.fattoincasadabenedetta.it/ricetta/agnello-al-forno/

https://www.lacucinaitaliana.it/article/in-primo-pianocolomba-di-pasqua-storia/

https://www.lacucinaitaliana.it/ricetta/primi/cappelletti-brodo-di-gallina/

https://blog.giallozafferano.it/cuochinprogress/zuppa-inglese/

http://www.franciszkaniegliwice.pl/?p=4701

Scroll to Top