Co mają do zaoferowania wody morza Śródziemnego.

Morze Śródziemne

Morze Śródziemne –morze międzykontynentalne leżące pomiędzy Europą, Afryką i Azją, o powierzchni około 2,5 mln km². Zasolenie wód Morza Śródziemnego wynosi 33–39‰.

Na zachodzie jest połączone Cieśniną Gibraltarską z Oceanem Atlantyckim, na wschodzie przez cieśninę Dardanele łączy się z morzem Marmara i dalej przez cieśninę Bosfor z Morzem Czarnym, zaś przez Kanał Sueski z Morzem Czerwonym i dalej z Oceanem Indyjskim.

To śródlądowe morze jako jedyne na świecie otoczone jest lądami należącymi do trzech części świata. Już przed tysiącami lat kwitły tu  kultura i nauka, rozwijały się rolnictwo, rzemiosło, handel i żegluga. Na obszarze tym pozostały bogate pamiątki starych cywilizacji – pojedyncze zabytki i całe miasta. Wspólną cechą tych państw, poza dostępem do morza, jest klimat i roślinność śródziemnomorska.

Nad Morzem Śródziemnym leżą następujące państwa i terytoria zależne (zgodnie z ruchem wskazówek zegara): Gibraltar, Hiszpania, Francja, Monako, Włochy, Malta, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Grecja, Cypr (w tym Cypr Północny oraz Akrotiri i Dhekelia), Turcja, Syria, Liban, Izrael (w tym Strefa Gazy), Egipt, Libia, Tunezja, Algieria i Maroko. Większość państw basenu Morza Śródziemnego współpracuje w ramach Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego.

Ryby morza Śródziemnego

Ryby w morzu Śródziemnym:

-ryby wargaczowate np. (Ryby Wargacz pawik, Ryby Korys, Ryby War)
-ryby ślizgowate np.(Ryby Ślizg oczyk, Ryby Ślizg pawik) 
-ryby strzępielowate np.(Ryby Strzępiel pisarz, Ryby Kabryl)
-ryby barwenowate np.(Ryby Barwena, Ryby Barbata)
-ryby prażmowate np.(Ryby Sargus, Ryby Amarel)
-ryby węgorzowate np.(Ryby Murena śródziemnomorska, Ryby Murena tygrysia)  

Owoce morza

Owoce morza w morzu Śródziemnym wyróżniamy:

  • Skorupiaki (homary, langusty, kraby, krewetki)
  • Mięczaki
  • Małże (ostrygi, omułki, przegrzebki, sercówki)
  • Ślimaki (uchowiec, trąbiki, pobrzeżki)
  • Głowonogi (mątwy, kałamarnice, ośmiornice)

Osobną grupą są szkarłupnie (jeżowce)

Scroll to Top