Morze Śródziemne
Morze Śródziemne –morze międzykontynentalne leżące pomiędzy Europą, Afryką i Azją, o powierzchni około 2,5 mln km². Zasolenie wód Morza Śródziemnego wynosi 33–39‰.
Na zachodzie jest połączone Cieśniną Gibraltarską z Oceanem Atlantyckim, na wschodzie przez cieśninę Dardanele łączy się z morzem Marmara i dalej przez cieśninę Bosfor z Morzem Czarnym, zaś przez Kanał Sueski z Morzem Czerwonym i dalej z Oceanem Indyjskim.
To śródlądowe morze jako jedyne na świecie otoczone jest lądami należącymi do trzech części świata. Już przed tysiącami lat kwitły tu kultura i nauka, rozwijały się rolnictwo, rzemiosło, handel i żegluga. Na obszarze tym pozostały bogate pamiątki starych cywilizacji – pojedyncze zabytki i całe miasta. Wspólną cechą tych państw, poza dostępem do morza, jest klimat i roślinność śródziemnomorska.
Nad Morzem Śródziemnym leżą następujące państwa i terytoria zależne (zgodnie z ruchem wskazówek zegara): Gibraltar, Hiszpania, Francja, Monako, Włochy, Malta, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Grecja, Cypr (w tym Cypr Północny oraz Akrotiri i Dhekelia), Turcja, Syria, Liban, Izrael (w tym Strefa Gazy), Egipt, Libia, Tunezja, Algieria i Maroko. Większość państw basenu Morza Śródziemnego współpracuje w ramach Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego.
Ryby morza Śródziemnego
Ryby w morzu Śródziemnym:
-ryby barwenowate np.(Ryby Barwena, Ryby Barbata)
-ryby prażmowate np.(Ryby Sargus, Ryby Amarel)
Owoce morza
Owoce morza w morzu Śródziemnym wyróżniamy:
- Skorupiaki (homary, langusty, kraby, krewetki)
- Mięczaki
- Małże (ostrygi, omułki, przegrzebki, sercówki)
- Ślimaki (uchowiec, trąbiki, pobrzeżki)
- Głowonogi (mątwy, kałamarnice, ośmiornice)
Osobną grupą są szkarłupnie (jeżowce)