SAVOIR VIVRE, czyli jak poprawnie zachować się przy włoskim stole…

KUCHNIA Z PUNKTU WIDZENIA WŁOCHÓW

Gotowanie to dla Włochów rzecz bardzo istotna. Traktują to jako przyjemność, a nie konieczność wymuszoną dniem codziennym. Nie będzie przesadą powiedzenie, że podejście tego narodu do sfery jedzenia tworzy swoją własną kulturę kulinarną. Włosi nie lubią się spieszyć, dlatego nie mają w zwyczaju np. robić zakupów w supermarketach. Wolą ten czas poświęcić na bezstresowe odwiedzenie pobliskiego bazaru lub małego sklepiku. Co z tym związane, sam moment spożywania posiłków również jest u nich bardzo ważny i zajmuje znaczące miejsce w codziennym planie dnia. Celebracja kuchni to jedna z ważniejszych wartości narodowych Włochów, dlatego spotkania przy stole wiążą się także z konkretnymi zasadami.

ZASADY SAVOIR VIVRE

1. Nie dmuchaj, zupa powinna sama wystygnąć

Niewiele osób o tym pamięta, wciąż dmuchając w talerz. Dmuchanie na łyżkę zupy, aby szybciej wystygła, jest jednak nieeleganckie. Jeśli jedzenie jest zbyt gorące, aby je zjeść, należy spokojnie poczekać.

2. Nie nakładaj sobie jedzenia własnymi sztućcami

Czasem zdarza się to odruchowo. Zamiast nakładać porcję mięsa czy ziemniaki łyżką, która jest do tego przeznaczona, sięgasz po swoją własną? To błąd. Równie częstym problemem jest także nabieranie sobie cukru z cukiernicy swoją łyżeczką.

3. Nie trzymaj łokci na stole

                                                                                              Tak, to również częsty problem. Prawidłowa postawa podczas posiłku jest jednak ważna – garbienie się lub trzymanie łokci na blacie jest niedopuszczalne. O rant stołu możesz oprzeć przedramiona, zwłaszcza, gdy trzymasz sztućce, ale nigdy łokcie.

4. Nie rozpoczynaj jedzenia, dopóki wszyscy nie otrzymają porcji

Powyższa zasada nie dotyczy malutkich dzieci, którym ciężko odmówić, jeśli są bardzo głodne. We wszystkich innych przypadkach należy zaczekać spokojnie, aż wszyscy będą mieli pełne talerze. Idealnie jest, gdy gospodarz da sygnał do rozpoczęcia posiłku.

5. Nie doprawiaj jedzenia zanim nie spróbujesz

Solenie potrawy przed spróbowaniem jest nieeleganckie. 

6. Postępuj właściwie z serwetką

Przed posiłkiem należy serwetkę rozłożyć na kolanach. Ogromnym faux pas jest zawiązanie jej wokół szyi (to nie ma być śliniaczek). Równie dużym błędem bywa pozostawienie serwetki nienaruszonej – obowiązkiem dobrze wychowanego człowieka jest skorzystanie z niej.

7. Nie przechylaj talerza, by zjeść resztę zupy

Zasady zachowania przy stole w tej kwestii nie powinny budzić wątpliwości: nietaktem jest przechylenie jedną dłonią talerza, po to, aby łyżką nabrać sobie resztkę zupy. 

8. Chleba lub bułki nie krój nożem

Jeśli do posiłku zaserwowane jest pieczywo (np. do zupy), nie należy go kroić nożem. Powinno się delikatnie łamać je ręką, starając się przy tym nie nakruszyć.

9. Przed napiciem się, wytrzyj usta

Jeśli podczas jedzenia czujesz potrzebę napicia się wody czy innego napoju, najpierw wytrzyj usta serwetką. Pozostawienie na brzegu szklanki resztek posiłku albo tłustego śladu jest nie tylko nieestetyczne, ale również bardzo nietaktowne.

10. Nie wyciągaj ręki przez cały stół

To niestety zachowanie nagminnie obserwowane przy stole – nie tylko niekulturalne, lecz także utrudniające innym spożywanie posiłku. Jeśli potrzebujesz czegoś z dalszego końca stołu, nie sięgaj ręką nad talerzami sąsiadów, nie wstawaj po to, by niemal położyć się na stole aby wziąć półmisek czy przyprawy. Koniecznie poproś kogoś innego o podanie.

Scroll to Top