Kultura Polski

Polska może pochwalić się ponad 1000-letnią kulturą i tradycjami, które są pielęgnowane przez kolejne pokolenia. Można w nich odkryć wpływy słowiańskie, rosyjskie, niemieckie, a także pochodzące z Włoch, Europy Wschodniej, a nawet z Bliskiego Wschodu. 

Jesteśmy mocno przywiązani do tradycji i chętnie podtrzymujemy dawne obyczaje. Związek z tradycja Polacy najmocniej odczuwają w czasie obchodów największych świat, takich jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wszystkich Świętych czy Boże Ciało. Polacy obchodzą szereg uroczystości państwowych, m.in. rocznice odzyskania niepodległości – 11 listopada 1918 roku.1 maja świętowane jest Święto Pracy, a 3 maja święto konstytucji. Okazja do świętowania są tez tzw. Andrzejki, ostatnia szansa na zabawę przed Adwentem, kiedy zwyczajowo wróży się na nadchodzący rok. Najpopularniejsze są przy tym wróżby z gorącego wosku. Okresem zabaw jest Karnawał, kiedy organizowane są bale, maskarady i inne zabawy. Jego bieg rozpoczyna Święto Trzech Króli 6 stycznia, a kończy Środa Popielcowa.

 

Polska może poszczycić się bogatymi zbiorami literatur, malarstwa i innych przejawów sztuki, które gromadzone były przez kolejne stulecia. To miedzy innymi teksty Sienkiewicza, Kochanowskiego, Reja, Krasickiego, Krasińskiego, Bolesława Prusa, czy Orzeszkowej. Wśród malarzy ważne miejsca w naszej historii kultury zajmuje Jan Matejko.

 

Polskie tańce ludowe są bardzo barwne i mimo że nie zawsze w Polsce doceniane, robią duże wrażenie za granicą. Często są też elementem imprez folkowych i tematycznych. Do najpopularniejszych polskich tańców ludowych należą: oberek, kujawiak, krakowiak i mazurek.

 
Scroll to Top