Polacy od lat rozsmakowują się we włoskiej kuchnii
Włosi, podobnie jak my, niezwykle cenią sobie tradycyjne, domowe jedzenie. Dania mają być aromatyczne i przyrządzone ze świeżych, lokalnych, sezonowych produktów. Dlatego kuchnia włoska, niezmiennie od lat, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród polskich konsumentów.
Polacy kochają włoską kuchnię – kto z nas nie lubi pizzy czy spaghetti?
Polacy podczas gdy odwzorowują włoskie dania,
zamieniają rzadkie w Polsce składniki
pochodzenia włoskiego.
W Polsce ludzie dodają, jednocześnie
urozmaicając podstawowe przepisy składnikami,
które lubią i bardziej przypadają im do gustu.
Przepis na ziemniaczane gnocchi z sosem serowym
GNOCCHI : ziemniaki-1 kg, mąka pszenna-100 g, żółtko z jajka „zerówka”-1 sztuka, sól-szczypta
SOS: parmezan-40g, ser pecorino-40g żółtko z jajka „zerówka”-1 sztuka, pieprz-do smaku, natka pietruszki-garść
Krok 1:
Ziemniaki nakłuwamy wykałaczką, nie obieramy. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200°C, aż będą całkowicie miękkie – trwa to mniej więcej godzinę. Upieczone kroimy na połówki i pozwalamy im nieco odparować. Gdy nieco przestygną, wydłubujemy łyżką miąższ, przeciskamy go przez praskę i rozkładamy na blacie, by całkowicie ostygł.
Krok 2:
Do ziemniaków dodajemy mąkę, roztrzepane żółtko i mieszamy. Z masy formujemy wydłużoną, zaokrągloną bryłę, podsypujemy mąką i pozwalamy ciastu odpocząć przez 5 minut.
Krok 3:
Po tym czasie kroimy na kawałki i rolujemy je dłońmi, by utworzyć cienkie, długie walce – ciągle podsypujemy mąką. Kroimy nożem na kawałki o długości 1-1½ centymetra.
Krok 4:
Gnocchi gotujemy partiami w osolonej wodzie przez 2-3 minuty. Po ugotowaniu odkładamy tak, by się nie posklejały.
Krok 5:
Sery ścieramy, mieszamy z żółtkiem, pieprzem i kilkoma łyżkami wody z gotowania kluseczek, by uzyskać dosyć rzadką konsystencję (zgęstnieje po podgrzaniu). Wrzucamy gnocchi do garnka lub na patelnię, dodajemy sos i w razie potrzeby dodatkową wodę z gotowania – podgrzewamy, ciągle mieszając, na minimalnym ogniu, by rozpuścić ser. Podajemy z posiekaną natką pietruszki.