Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Wybrzeża są najczęściej wysokie i skaliste, z długimi, względnie prostymi odcinkami, wieloma wybitnymi cyplami, kilkoma szerokimi, głębokimi zatokami, wieloma przesmykami i z wieloma mniejszymi wyspami nieopodal wybrzeża.
Kuchnia Sardynii
Na Sardynii nie jada się w zasadzie makaronów ale podaje się je na życzenie w restauracjach i barach dla turystów dlatego, że Sardynia dopiero od połowy XIX w. należy do Włoch. Niezaprzeczalnym produktem regionalnym jest czerwone, wytrawne wino z wyrazistym bukietem smakowym cannonau podawane do do dań z owcy lub z kozy. Z kolei inne wino Vernaccia di Oristano smakiem przypomina sherry, czyli jest typowym winem deserowym.
Sardynia jako górzysta wyspa jest dobrym miejscem do hodowli owiec. Z mleka tych zwierząt (rasy Razza Sarda) wytwarza się ser pecorino. Ser sprzedawany jest w trzech wariantach: świeży oraz dojrzały i przedojrzały. Czas dojrzewania tego ostatniego wynosi od 3 miesięcy do roku. Świeży ser jest biały, a po okresie dojrzewania zmienia kolor na słomkowy.
Co łączy Sardynię i sardynki
Sardynki wydają się być oczywistym skojarzeniem z Sardynią. Tyle, że skojarzenie okazuje się mylne. Sardynek na Sardynii nie uświadczysz. Nazwa wyspy pochodzi jeszcze z czasów Greków i Fenicjan i nawiązuje do śladu sandała, z którym, w bardzo dużym uproszczeniu, kojarzy się jej kształt.