Historia uprawy winorośli we Friuli-Wenecji Julijskiej
Uprawa winorośli we Friuli-Wenecji Julijskiej zawsze była śledzona przez Rzymian, Bizantyjczyków, Wenecjan i Habsburgów. Terytorium zostało podbite przez Rzymian, którzy nazwali je Forum Julii. Produkcja rozwijała się wielokrotnie pod panowaniem Wenecji i Habsburgów, aż do pojawienia się filoksery w 1800 roku. We Friuli istnieje wiele odmian doskonałych win.
Przykłady win z różnych szczepów
Cabernet Sauvignon
Wytrawne wino idealne do posiłków. Barwa rubinowo fioletowa. W smaku pełne, silne, stanowcze, z przyjemnymi taninami. Dostrzegamy harmonie w całości. Zapach traw, wiśni i porzeczek. Polecane do pieczeni.
Merlot Ca’Stele
Półwytrawne wino z delikatnymi taninami. Barwa połyskującego czerwonego rubinu. Bukiet winny z owocowymi akcentami poziomek i malin. W smaku przyjemne i miękkie, okrągłe, pełne i długotrwałe. Polecane do serów o lekkim smaku i gulaszu.
Pinot Grigio Ca’Stele
W smaku pełne, dobrze zbalansowane z długo pozostającą w ustach świeżością. Wytrawne, o wyważonych, miękkich i subtelnych aromatach miodu, dymu i przypraw. Doskonałe w szczególności do ryb i owoców morza, idealne do ryby maślanej.
Glera Veneto
Białe, musujące wino wytrawne ze szczepu Glera „Prosecco”.Wino idealne jako aperitif, do indywidualnego spożywania a także do przyrządzania koktajli.
Ranking najpopularniejszych szczepów win według mieszkańców Friuli-Wenecji Julijskiej
Przeprowadzając ankietę wśród mieszkańców Friuli-Wenecji Julijskiej najpopularniejszym ze szczepów win okazało się Pinot Grigio. Reszta z ankietowanych wybrała różne rodzaje szczepów win takie jak:
- Veneto
- Ramandolo
- Cabernt
- Refosco
- Schiopettino
- Sauvignon
- Picolit
- Merlot