mobilności

EUROPEJSKIE

Zespół Szkół Ekonomicznych
im. Janusza Korczaka
w Dębicy

Mobilności europejskie
jako narzędzie 
rozwoju uczniów i kadry 
– edycja 2023

Zespół Szkół Ekonomicznych im. J. Korczaka w Dębicy zakończył z sukcesem realizację projektu „Mobilności edukacyjne ZSE w Dębicy – edycja 2023” (2023-1-PL01-KA121-SCH-000131760), finansowanego z programu Erasmus+. Projekt ten w roku szkolnym 2023/2024 umożliwił 38 uczniom naszej szkoły udział w międzynarodowej mobilności w Grecji i we Włoszech, gdzie rozwijali swoje kompetencje kluczowe, językowe i międzykulturowe. 

Dwie Edukacyjne Podróże: Grecja i Włochy 

W ramach projektu zrealizowano dwie mobilności – do Grecji i Włoch, w których uczestniczyło łącznie 38 uczniów. Grecję odwiedziło 23 uczniów, natomiast do Włoch udało się 15 osób. Uczestnikami były klasy II, III i IV kierunków takich jak technik żywienia i usług gastronomicznych, technik reklamy, technik fotografii i multimediów, technik ekonomista, handlowiec oraz technik rachunkowości. Rekrutacja do projektu przebiegała na zasadach transparentnego naboru. Uczestnictwo w mobilnościach, dzięki uzyskanej przez szkołę Akredytacji w sektorze Edukacja szkolna i finansowaniu projektu ze środków Erasmus +, było dla wszystkich uczniów bezpłatne. 

Przygotowania do Wyjazdów 

Przed wyjazdem, uczniowie przeszli intensywne przygotowania obejmujące kursy językowe, warsztaty kulturowe oraz szkolenia z zakresu kompetencji cyfrowych i pedagogicznych. Dzięki temu byli doskonale przygotowani do czekających ich wyzwań. 

Niezapomniane Doświadczenia w Grecji i Włoszech 

Każda z mobilności trwała 12 dni, z czego 10 dni przeznaczono na realizację programu merytorycznego, a 2 dni na bogaty program kulturowy. Wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim, co dodatkowo rozwijało umiejętności językowe uczniów. 

Grecja

(16.10 – 27.10.2023) 

Uczniowie realizowali program merytoryczny, który zakładał 10 dni zajęć w różnorodnych, atrakcyjnych formach, jak np. lekcje, warsztaty komputerowe, warsztaty w tawernie, wizytacja w wytwórni sera feta czy zajęcia terenowe. W greckiej części projektu uczestniczyło 23 uczniów naszej szkoły z klas drugich, trzecich i czwartych kształcących się w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych, technik reklamy i technik fotografii i multimediów. Uczniowie pracowali w międzynarodowych zespołach nad przygotowaniem bloga oraz materiałów informacyjnych na temat gastronomii, ze szczególnym uwzględnieniem fuzji smaków kuchni greckiej i polskiej. Uczniowie dzięki tej tematyce projektu rozwinęli umiejętności cyfrowe, poznając m.in. narzędzia do projektowania broszur i materiałów reklamowych. Ogromną wartością była współpraca i integracja z uczniami ze szkoły partnerskiej 5 LO w Katerini, dzięki czemu uczniowie rozwinęli swoje kompetencje językowe, interpersonalne oraz doświadczyli współpracy w międzynarodowych zespołach. Zajęcia odbywały się w języku angielskim.   

Oprócz intensywnych warsztatów uczniowie uczestniczyli w licznych aktywnościach edukacyjno-kulturowych. Na realizację tej części projektu przeznaczono łącznie 2 dni oraz czas po zajęciach. Uczniowie zwiedzili najważniejsze zabytki Tesalii i Riwiery Olimpijskiej jak np. słynne Meteory. Wspaniały czas spędzili także na wyspie Skiathos, należącej do archipelagu Sporad. Ponadto uczestnicy projektu mieli okazję do nauki tradycyjnych greckich tańców, wizyty na lokalnym targu w Leptokarii oraz zwiedzania zabytków, takich jak Zamek Platamonas. Wędrując po tych malowniczych miejscach, uczniowie doświadczyli bogactwa kultury i historii Grecji.  

Włochy

(8.04 – 19.04.2024) 

Podczas mobilności we Włoszech, uczniowie ZSE w Dębicy mieli wyjątkową okazję zgłębiać tajniki włoskiej kuchni i kultury, pracując nad kulinarnym blogiem razem z włoskimi rówieśnikami. Na mobilność do Włoch wyjechało 15 uczniów klas drugich, trzecich czwartych o profilach technik ekonomista, technik handlowiec, technik rachunkowości i technik żywienia i usług gastronomicznych. Uczestnicy brali udział w różnorodnych warsztatach, lekcjach języka włoskiego oraz zajęciach terenowych. Odwiedzili szynkarnię, winiarnię, gdzie poznali proces produkcji win oraz Muzeum Etnograficzne, gdzie zgłębiali lokalne tradycje. 

Na początku mobilności, uczniowie zostali podzieleni na grupy projektowe i zapoznali się z planem prac. Ich głównym zadaniem było tworzenie treści na bloga kulinarnego, który obejmował przepisy, zdjęcia potraw oraz opisy lokalnych surowców, wszystko to w trzech językach: polskim, angielskim i włoskim. Zajęcia komputerowe pozwoliły im opanować narzędzia do tworzenia grafik i obróbki zdjęć, co było kluczowe dla realizacji ich projektu. 

W trakcie zajęć terenowych uczniowie gromadzili materiały, zdjęcia oraz informacje potrzebne do tworzenia kolejnych wpisów na bloga. Te aktywności nie tylko wzbogaciły ich wiedzę, ale także pomogły im zdobyć większą pewność siebie w komunikacji w językach obcych. 

Oprócz pracy nad blogiem, uczniowie odkrywali uroki włoskiej kultury. Realizując program kulturowy, zwiedzili takie miejsca jak Wenecja, Triest, Rezerwat Przyrody Jeziora Cornino oraz malownicze miasteczka jak Venzone, Cividale del Friuli czy Udine. 

Mobilność zakończyła się uroczystą prezentacją rezultatów ich pracy, podczas której uczniowie zaprezentowali kulinarny blog przed swoimi włoskimi kolegami oraz kadrą szkoły. Całe doświadczenie zostało uwieńczone wręczeniem certyfikatów, co podkreśliło znaczenie zdobytych umiejętności i wiedzy, które uczniowie z pewnością wykorzystają w przyszłości. 

Rozwój Kompetencji i Certyfikaty 

Podczas obydwu mobilności uczniowie rozwijali swoje kompetencje cyfrowe, językowe oraz międzykulturowe. Nauka w międzynarodowym środowisku przyczyniła się do zwiększenia ich umiejętności adaptacyjnych i komunikacyjnych. Uczniowie zdobyli certyfikaty udziału w projekcie, potwierdzające nabyte umiejętności i kompetencje. 

Podsumowanie 

Zagraniczne mobilności edukacyjne ZSE w Dębicy okazały się nie tylko okazją do zdobycia nowych kompetencji, ale również niezapomnianą przygodą i szansą na budowanie trwałych międzynarodowych relacji. Dzięki zdobytemu doświadczeniu uczniowie wrócili do kraju bogatsi o nową wiedzę i gotowi na dalszy zawodowy i społeczny rozwój. 

Mobilności te były nieocenionym elementem edukacyjnym, rozwijającym kompetencje uczniów i otwierającym przed nimi nowe możliwości. To była prawdziwa europejska przygoda, która z pewnością pozostanie w pamięci uczestników na długo. 

Rezultaty materialne, które zostały wypracowane przez uczniów, w trakcie mobilności, dostępne są na stronie internetowej szkoły: www.zsedebica.pl  
Pełna relacja z odbytych mobilności dostępna na fanpage (Facebook) poświęconemu projektom Erasmus+ realizowanym przez naszą szkołą:
Mobilności Europejskie ZSE w Dębicy  

Zobacz  co napisały o nas lokalne media:

 

Z Dębicy do Włoch i Grecji dzięki programowi Erasmus+

Rekrutacja

Drodzy uczniowie! Ogłaszamy nabór do najnowszej edycji projektu Erasmus+ w naszej szkole!

Projekt 2023-1-PL01-KA121-SCH-000131760 „Mobilności edukacyjne ZSE w Dębicy – edycja 2023” – to kolejne działanie w ramach tego projektu. Przedsięwzięcie realizowane w ramach uzyskanej przez szkołę Akredytacji w sektorze Edukacja Szkolna.

Projekt ten oferuje naszym uczniom niepowtarzalną szansę na zdobycie międzynarodowego doświadczenia poprzez dwutygodniowy pobyt we Włoszech.

Mobilność zagraniczna uczniów, która jest główną akcją przedsięwzięcia, zaplanowana jest na 8.04 – 19.04.2024 (+2 dni podróży).

W trakcie tej mobilności, uczestnicy będą mieć szansę na bliską współpracę z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej, co umożliwi im nie tylko zdobycie cennego doświadczenia międzynarodowego, ale także rozwój szeregu kompetencji kluczowych, w tym kompetencji cyfrowych, językowych, społecznych i indywidualnych. Projekt ten jest prowadzony całkowicie w języku angielskim, co dodatkowo wzmocni kompetencje językowe uczestników. W ramach programu przewidziano intensywne 10 dni zajęć merytorycznych, uzupełnione o dwudniowy program poświęcony kulturze. Uczniowie będą mieli okazję do uczestniczenia w różnorodnych warsztatach, zajęciach terenowych, spotkaniach, zajęciach stacjonarnych. Realizacja programu kulturowego stanowi niepowtarzalną okazję do pogłębienia wiedzy o kulturze i tradycjach Włoch, a także odkrycia największych atrakcji regionu Udine.

Projekt jest w pełni finansowany przez Unię Europejską, co sprawia, że udział w nim jest bezpłatny dla wszystkich uczestników.

Tegoroczna edycja projektu jest skierowana do uczniów i uczennic klas drugich, trzecich czwartych o profilach technik ekonomista, technik handlowiec, technik rachunkowości i technik żywienia i usług gastronomicznych. W drodze rekrutacji zostanie wyłonionych 15 uczestników projektu.

Wszystkie niezbędne formularze zgłoszeniowe są dostępne w sekretariacie szkoły oraz na  stronie internetowej. Wybór uczestników dokonany zostanie na podstawie kryteriów zawartych w regulaminie rekrutacji. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z koordynatorką projektu, panią Martą Wypasek.

Kluczowe daty rekrutacji to:

04.03.02.2024, godz.10:00: Rozpoczęcie rekrutacji

08.03.2024, godz.15.00: Zakończenie zgłoszeń

11.03.2024, godz.12.00: Publikacja listy wstępnej

12.03.2024, godz.10.00: Możliwość złożenia odwołań

12.03.2024, godz. 15:00: Ogłoszenie finalnej listy uczestników

Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w rekrutacji!

Nie przegapcie tej wyjątkowej możliwości na rozwój i międzynarodową przygodę.

Scroll to Top